DZIAŁALNOŚĆ STOWARZYSZENIA „REHABILITACJA”
Wielkopolskie Stowarzyszenie na Rzecz Chorych Niepełnosprawnych i ich Rodzin „Rehabilitacja” im. Karola Marcinkowskiego w Wągrowcu istnieje od 1999 roku. Celem jego działania jest podejmowanie inicjatyw społecznych w zakresie ułatwienia funkcjonowania osób chorych, niepełnosprawnych i ich rodzin w społeczeństwie. Mimo niewielkich początkowo środków finansowych zdołało zbudować w powiecie wągrowieckim i obornickim kompleksowy system rozwiązywania problemów osób chorych, niepełnosprawnych i ich rodzin. System ten oparty jest na utworzeniu sieci placówek działających na rzecz środowiska niepełnosprawnych, umożliwiających chorym i niepełnosprawnym korzystanie z różnych form terapii, rehabilitacji, uczenie samodzielności oraz zaradności życiowej. Jest to przysłowiowe „dawanie wędki, a nie tylko ryby”.
Jednym z pierwszych przedsięwzięć zrealizowanych przez Stowarzyszenie było utworzenie w roku 1998 Warsztatów Terapii Zajęciowej w Wągrowcu. Placówka obejmuje opieką 35 uczestników zamieszkujących: Gminę Wągrowiec, Mieścisko i Skoki. W ślad za tym, w odpowiedzi na zaproszenie samorządu powiatu Obornik Wielkopolskich, utworzono w 2005 roku kolejną tego typu placówkę, w budynku po zlikwidowanej szkole z terenu gminy Ryczywół. Placówka w chwili obecnej obejmuje opieką 35 uczestników z 3 gmin powiatu obornickiego tj. Gmina Ryczywół, miasto i gmina Rogoźno, miasto i gmina Oborniki. 80% podopiecznych pochodzi z rodzin ubogich, zamieszkałych na terenie byłych Państwowych Gospodarstw Rolnych i Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych. Kolejnymi samorządami, które poprosiły do współpracy Stowarzyszenie była Gmina Wapno i miasto Wągrowiec. Dzięki czemu na terenie zlikwidowanej kopalni soli w Wapnie utworzono w 2005 roku kolejne Warsztaty Terapii Zajęciowej dla 35 uczestników zamieszkujących: Gminę Damasławek, Gołańcz i Wapno. Warsztaty te zlokalizowane są w budynku stworzonym w tym celu za środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach procesu rewitalizacji Gminy Wapno i ze środków Powiatu.
Kolejnym zadaniem które Stowarzyszenie zainicjowało i zrealizowało w porozumieniu z Burmistrzem miasta Wągrowca było utworzenie dziennego ośrodka wsparcia – Środowiskowego Domu Samopomocy dla osób z zaburzeniami psychicznymi. W tym celu pozyskano środki na kapitalny remont i adaptację zdewastowanego budynku po byłym przedszkolu miejskim od Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, Wielkopolskiego Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Miasta Wągrowca, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Ośrodek od 2005 roku opiekuje się 30 uczestnikami chorymi psychicznie i z niepełnosprawnością intelektualną zamieszkujących miasto Wągrowiec i gminę Wągrowiec. Szybko zmieniające się warunki życia, problemy z pracą i utrzymaniem rodziny, niepewność jutra sprawiają, że osób z problemami psychicznymi stale i szybko przybywa. W porę podjęte działania przez Stowarzyszenie pomogły ustrzec te osoby przed trwałymi zmianami w psychice.
Każda powstała placówka jest miejscem, gdzie pod nadzorem instruktorów terapii zajęciowej, terapeutów, psychologów i innych specjalistów, uczestnicy poddawani są terapii w tzw. grupach terapeutycznych, gdzie stosowane są różnorodne formy rehabilitacji i terapii, a także nawiązana jest ścisła współpraca ze środowiskiem rodziców, opiekunów oraz instytucjami publicznymi, działającymi i wspierającymi środowisko osób niepełnosprawnych i ich rodzin. Umożliwienie bezpośrednich kontaktów osobom o podobnych problemach dało pozytywne efekty i pozwoliło wyeliminować spychanie tychże chorych na margines społeczny. W każdej jednostce organizacyjnej odbywają się spotkania integracyjne, imprezy okolicznościowe, wieczorki i zabawy taneczne, wystawy prac, konkursy. Jednostki organizacyjne, organizują wyjazdy do teatru, kina, na basen. Podopieczni biorą udział w różnych zawodach, olimpiadach sportowych dla osób niepełnosprawnych, dyskotekach integracyjnych, wycieczkach itp. Stowarzyszenie „Rehabilitacja” od lat promuje twórczość osób niepełnosprawnych poprzez organizowanie różnego rodzaju wystaw i kiermaszów, które stanowią już pewnego rodzaju tradycję. Organizowane są przy różnych okazjach m.in. świąteczny – Wielkanoc, Boże Narodzenie, Walentynki, Dni Europy i wiele innych. W zakresie prowadzonej w placówkach terapii, zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku w godz. od 730 do 1530 Łącznie cztery placówki opiekują się 135 podopiecznymi i zatrudniają 60 pracowników. Poza ww. placówkami Stowarzyszenie ma pod opieką 42 indywidualnych podopiecznych, którzy ze względu na stan zdrowia przebywają w domach, a Stowarzyszenie utrzymuje z nimi i z ich rodzinami stały kontakt.
Stowarzyszenie od chwili powstania, dzięki długoletniej społecznej pracy jej członków na rzecz osób niepełnosprawnych, a w szczególności Pani Prezes Ireny Wojewódzkiej, z wielkim zrozumieniem otacza opieką chorych, niepełnosprawnych i ich rodziny, prowadząc poradnictwo i wsparcie w załatwianiu ważnych spraw dla i na rzecz osób niepełnosprawnych i ich rodzin (m.in. wysyłanie listów polecających, opracowuje wnioski itp.).
Ponadto Stowarzyszenie utworzyło i przez wiele lat prowadziło wypożyczalnię sprzętu medycznego, za które nie pobierało opłat.
Z inicjatywy Stowarzyszenia na terenie Powiatu Wągrowieckiego został zorganizowany kurs języka migowego dla osób głuchoniemych, słabo słyszących i ich rodzin a także dla osób wspierających i instytucji działających na rzecz osób niepełnosprawnych tj. pracowników służb społecznych, urzędów, administracji publicznej. Kurs został zorganizowany, aby ułatwić kontakt i usprawnić system komunikacji z osobami nie słyszącymi. Kontynuacją tego przedsięwzięcia były Msze święte dla głuchoniemych i słabo słyszących z tłumaczeniem liturgii w języku migowym, w której uczestniczyli podopieczni placówek prowadzonych przez Stowarzyszenie, a także inne osoby głuchonieme i słabo słyszące z całego powiatu wągrowieckiego. Msze św. odbywały się dzięki współpracy z Proboszczem parafii Bł. Michała Kozala w Wągrowcu. Ponadto z inicjatywy Stowarzyszenia z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych przypadającego na dzień 03 grudnia, w 2009 roku odbyła się w Gnieźnie Msza święta dla osób niepełnosprawnych z całej Archidiecezji Gnieźnieńskiej.
Z inicjatywy Stowarzyszenia grupa młodych ludzi odbyła szkolenie dla wolontariuszy. Zajęcia prowadził gerontolog, psycholog i pielęgniarka. Zajęcia praktyczne odbywały się między innymi w Domu Pomocy Społecznej. Stowarzyszenie do dnia dzisiejszego korzysta z pomocy wolontariuszy.
Przez szereg lat organizowane były spotkania integracyjne pod nazwą „Mądrze, Zdrowo i Wesoło” skupiające każdorazowo ok. 500 osób. Czas, kiedy osoby niepełnosprawne znajdowały się pod opieką wolontariuszy rodzice mogli wykorzystać na konsultacje w specjalnie dla nich przygotowanych punktach informacyjnych, gdzie w jednym miejscu do ich dyspozycji byli przedstawiciele PFRON, ZUS, MOPS, GOPS, Powiatowego Urzędu Pracy, Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności i innych instytucji mających w swoim zakresie działania pomoc i opiekę dla niepełnosprawnych, a także przedstawiciele producentów leków i sprzętu rehabilitacyjnego.
Dla najbardziej potrzebujących Stowarzyszenie organizuje pomoc materialną – dofinansowanie do zakupu leku, sprzętu rehabilitacyjnego i medycznego, turnusów rehabilitacyjnych, organizuje również zbieranie środków na rehabilitację i leczenie swoich podopiecznych.